صفحه آبی مرگ چیست؟ راهکارهای از بین بردن این پیام خطا

در این مقاله ما روش‌های برطرف کردن پیام خطای صفحه‌ی مرگ آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH در ویندوز را برای شما شرح می‌دهیم.

 

BLUE SCREEN OF DEATH یا صفحه مرگ آبی چیست؟

این پیام خطا یکی از متداول‌ترین پیام‌های خطا در کامپیوترها است. علت نمایش آن وجود مشکل در کارکرد سیستم شماست. از نام این پیام خطا مشخص است که نمایش متعدد آن می تواند مشکلی جدی باشد و حتی به مرگ یا از کار افتادن سیستم شما ختم شود. اما نگران نباشید؛ راهکارهای متعددی برای رفع این مشکل وجود دارد. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید مشکل پیام خطای صفحه آبی BLUE SCREEN OF DEATH را بر طرف نمایید.

BLUE SCREEN OF DEATH یا صفحه مرگ آبی چگونه به وجود می آید؟

اصولا این خطا زمانی به وجود می‌آید که نقصی در کارکرد سیستم شما به وجود آمده باشد. داغ شدن سیستم می‌تواند از اصلی‌ترین موارد اختلال در کارکرد سیستم شما باشد که نهایتا به خطای صفحه آبی ختم می‌شود. اگر چند شبانه روز سیستم خود را روشن نگاه داشته‌اید می‌بایست منتظر به وجود آمدن این خطا باشید؛ چرا که کار کردن طولانی مدت با سیستم باعث داغ شدن آن شده و پیام صفحه آبی برای جلوگیری از داغ شدن بیشتر به وجود می‌آید. عوامل دیگری نیز باعث داغ شدن سیستم شما می‌شود. به عنوان مثال وجود گرد و غبار در سیستم شما باعث اختلال در کارکرد سیستم تهویه و فن‌های کامپیوتر شده و سیستم شما داغ خواهد کرد. زمانی که این اتفاق می‌افتد و سیستم شما داغ می‌شود شما به خطای صفحه آبی  BLUE SCREEN OF DEATH بر خواهید خورد.

پیدا کردن مشکل و خطای صفحه آبی مرگ (BLUE SCREEN OF DEATH)

پیام خطاهای صفحه آبی BLUE SCREEN OF DEATH معمولا حاوی شماره‌ای‌ست که به آن کد خطا می‌گویند. این کد خطا نشان‌گر مشکل به وجود آمده در سیستم شما می‌باشد. برای یافتن مشکل، ویندوز امکانی دارد که با انجام مراحل آن می‌توانید به سیستم خود دستور داده تا مشکل را پیدا کرده و آن را مرتفع سازد. برای این کار به SETTING ویندوز رفته و بخش UPDATE AND SECURITY را انتخاب کنید. گزینه ای در این پنجره به نام TROUBLESHOOT وجود دارد. با کلیک بر روی آن لیستی از گزینه ها پدیدار می‌شود. در میان گزینه‌ها، گزینه BLUE SCREEN را از پایین گزینه‌ی FIND AND FIX OTHER PROBLEMS را انتخاب کنید. با این کار شما این امکان را خواهید داشت که خود ویندوز به صورت خودکار مشکل را پیدا کرده و آن را برطرف نمایید و یا حداقل مشکل به وجود آمده را شناسایی کنید.

راهکار‌هایی برای مواقعی که با خطای صفحه مرگ آبی (BLUE SCREEN OF DEATH) مواجه می‌شوید:

قطعات سخت افزاری اضافی را از سیستم خود جدا کنید:

یکی از دلایل به وجود آمدن صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH به علت عدم هماهنگی یک سخت افزار و یا درایور آن با سیستم می‌باشد. در زمانی که صفحه آبی BLUE SCREEN OF DEATH اتفاق می‌افتد تمام قطعات اضافی را از سیستم خود جدا نمایید. اگر پس از جداسازی مشکل خطای صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH حل شد؛ مطمئنا یکی از سخت‌افزارهای غیر ضروری شما باعث این مشکل بوده است. برای مشخص کردن قطعه سخت‌افزاری معیوب، قطعات را یک به یک به سیستم متصل کرده تا زمانی که مجددا صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH اتفاق بیفتد.

 در زمان به وجود آمدن صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH اندکی تامل کنید:

 در مواقعی که در حال کار با سیستم خود بوده و خطای صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH بر می‌خورید اندکی تامل کنید. چرا که ویندوز شما در این مواقع به طور خودکار در حال یافتن مشکل و بر طرف کردن خطای صفحه آبی (BLUE SCREEN OF DEATH) می‌باشد. عموما ویندوزها پس از شناسایی و رفع مشکل سیستم را ری‌استارت می‌کنند. اگر پس از ری‌استارت کردن سیستم مجددا به خطای صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH برخوردید مشکل در دسکتاپ شما بوده و اعمال چند تغییر می‌توان رفع مشکل کند.

 

استفاده از آنتی ویروس اورجینال

برای جلوگیری از به وجود آمدن صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH هر چند وقت یک بار سیستم خود را توسط یک نرم افزار آنتی ویروس اورجینال ویروس‌کشی نمایید. چرا که در برخی موارد صفحه آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH به علت وجود ویروس بر روی سیستم شما به وجود می‌آید.

اگر با انجام تمام این مراحل سیستم شما همچنان دارای پیام خطای صفحه مرگ آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH بود، مقاله‌ی راه‌های از بین بردن صفحه مرگ آبی یا BLUE SCREEN OF DEATH را مطالعه نمایید.

کلینیک هارد ایران به صورت رایگان خدمات مشاوره خود را در اختیار شما می‌گذارد. برای مشاوره با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۱۰۰۲۹۲ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *