ضدویروس‌ها : نوع کارکرد و لزوم استفاده از آن

آنتی ویروس‌ها

در دنیای دیجیتال، هر روزه میلیاردها ترابایت اطلاعات درون انواع حافظه‌های مختلف ذخیره می‌شود. اطلاعاتی که برای صاحب آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما چگونه می‌توان از نابود شدن اطلاعات مهم جلوگیری کرد؟ چه معضلاتی می‌تواند باعث به خطر افتادن اطلاعات شما شود؟ پاسخ این سوال تنها یک واژه است: ویروس‌ها.

ویروس‌ها روزانه باعث از بین رفتن اطلاعات زیادی می‌شوند. ویروس‌هایی که در صورت ورود به سیستم‌تان؛ هیچ راهی را برای جلوگیری از پیشرفت‌شان در اطلاعات شما باقی نمی‌گذارند. ویروس‌ها سالیانه خسارات هنگفت و جبران ناپذیری را به سیستم دنیای دیجیتال می‌زنند. برای مقابله با این ویروس‌ها تنها یک راه وجود دارد. همان‌طور که گفته شد در صورتی که این ویروس‌ها بتوانند راهی به سیستم شما پیدا کنند؛ دیگر نمی‌توان پیش‌روی آن‌ها را کنترل کرد. پس می‌بایست از ورود آن‌ها به سیستم جلوگیری کرد.

آنتی ویروس‌ها چگونه کار می کنند؟

آگاهی از شکل مقابله‌ی آنتی ویروس‌ها در برابر ویروس‌ها به شما کمک می‌کند تا با انتخاب صحیح برای خرید یک آنتی ویروس از ورود بدافزارها به سیستم‌تان جلوگیری کنید.

ثبت نشانه‌های ویروس (VIRUS SIGNATURE)

ویروس‌ها در اصل چیزی بیشتر از یک کد برنامه‌ای نیستند. در استاندارد ترین حالت ممکن، آنتی ویروس‌ها با استفاده از بانک اطلاعاتی که درون آن (SIGNATURE MATCHING) لیستی از تمام کدهای ویروسی تولید شده،  به محض شناسایی آن کد ها به شما اخطار می دهد و از ورود ویروس جلوگیری می کند. استفاده مطلوب از این مدل از آنتی ویروس ها منوط به به روز رسانی مدام است. چرا که این آنتی ویروس ها روزانه ویروس های جدید که کد متفاوتی دارند را شناسایی کرده و مشخصات آن ویروس را وارد بانک اطلاعاتی خود می کنند. به همین دلیل تمام کاربرانی که از آنتی ویروس‌ها با این روش مقابله ای استفاده می کنند می بایست مدام آنتی ویروس خود را آپدیت کنند. بسیاری از افراد این موضوع را نقطه ضعف این آنتی ویروس‌ها می دانند. آیا راهکار دیگری برای مقابله با ویروس های مخرب وجود دارد؟

راهکار مکاشفه ای(Heuristic method)

 این راهکار در اصل تکمیل کننده ی روش VIRUS SIGNATURE می باشد. به طوری که وظیفه شناسایی ویروس ها و بد افزار هایی که VIRUS SIGNATURE آن ها را شناسایی نکرده می باشد. در واقع روش مکاشفه ای کد ویروسی را ثبت نمی‌کند، بلکه با آنالیز رفتار آن در صورت شناسایی آن به عنوان ویروس از ورود آن جلوگیری می کند. برای مثال اگر ویروسی قصد تخریب BOOT SECTOR  دستگاه شما را دارد به سرعت آن را پاک می کند. آنتی ویروس‌ها روش های مختلف دیگری را برای مقابله با ویروس‌ها بکار می گیرند.

برای مثال:

روش یک یکپارچگی (CHECKSUM INTEGRITY)

روش کار این آنتی ویروس‌ها بر اساس حرکت ویروس‌ها در سیستم است. برای مثال زمانی که ویروس قصد آسیب زدن به یک فایل را دارد؛ آنتی ویروس فایل اصلی(SOURCE) را برداشته و ذخیره می کند تا ویروس نتواند به اطلاعات آسیبی برساند. اما با استفاده از این آنتی ویروس‌ها می توان با اطمینان از امنیت اطلاعات صحبت کرد؟

حفاظت ۱۰۰% از اطلاعات بوسیله آنتی ویروس‌ها

آنتی ویروس‌ها نمی توانند به طور کامل و صد در صد از اطلاعات شما حفاظت کنند. چرا که ویروس‌ها بسیار پویا می باشند و روزانه پیشرفت زیادی دارند که کنترل آن‌ها را بسیار دشوار کرده است. اما با استفاده از آنتی ویروس‌ها می توانید از گزند اکثر ویروس های موجود در دنیای وب در امان بمانید.

منبع: WEBROOT.COM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *